Strašák jménem EPIZIOTOMIE

Začnu informací, že “epiziotomie není prevencí poranění, epiziotomie je poranění”, kterou jsem nedávno četla a velmi s ní rezonuji. Epiziotomie – nástřih hráze se stala rutinní součástí porodníků jako záležitost, která za prvé urychlí porod a za druhé chrání ženu před rupturou. Obě tyto informace jsou zavádějící:

  1. urychlovat porod jakýmkoli zásahem z venčí (není-li ohrožen život matky nebo dítěte) je zásah do porodu jako takového a způsobuje víc škody, než užitku. Za svou praxi jsem nepotkala maminku, které byl vyvolán uměle porod medikací, nástřihem nebo propíchnutím plodového vaku, s tím, že by si porod užila. Většinou se porod zbrzdil, komplikoval a vedl k akutnímu císařskému řezu.
  2. malá přirozená ruptura v místech, o kterých tělo maminky u porodu ví, že je nejlepší k lehkému poranění, se přirozeně hojí lépe než klasický nástřih vedený z prava nebo z leva podle toho, zda je veden pravákem nebo levákem. Navíc, hráz lze při samotném porodu chránit, masírovat, podporovat proti protržení. Ale chce to trpělivost, která u porodů velmi chybí.

A protože jsem četla rozsáhlou diskusi na toto téma, přidávám kapitolu z knihy, kde celé téma epiziotomie rozebírám.

Proč pracovat s hrází v těhotenství a proč při porodu odmítnout nástřih?

Zásadní otázka předporodní přípravy by se měla týkat poševního vchodu a především hráze. Rovnou bych na tomto místě chtěla ujasnit pojmy a dojmy.

Každá žena má tři dírky: čůrací (močová trubice), souložící (poševní vchod) a kakací (anální otvor). V tomto pořadí. Mezi poševním vchodem a konečníkem nalezneme (po pečlivém zkoumání) přesně to místo, které je tak často zmiňováno v odborné literatuře: hráz. Mezi poševním vchodem a konečníkem je vrstva svalů pánevního dna, která tvoří mezi oběma otvory jakousi osmičku – opěrný kříž. Je to dokonalá symbolika těla, protože je to vlastně znak nekonečna. Nekonečné radosti z milování, nekonečného potěšení z orgasmu se spoustou nervových zakončení a extrémní citlivosti. A také je to přesně to místo, kde se provádí nástřih hráze, epiziotomie.

O matce, která věděla, že nechce epiziotomii:

Když jsem čekala miminko, řešila jsem více svá kila než samotný porod. Nástřih? Pohoda, žádný problém, všechny kamarádky jsou šité a nic se jim nestalo. Osobně mě velmi, nejen z profesního hlediska, zajímá práce pánevního dna u žen (u mužů také, ale pánové zatím o nástřihu přemýšlet nemusí). Opravdu je to tak v pohodě, když si nechám nastřihnout místo, které miluju, a které je pro mě zdrojem nemalých potěšení?

Čím více mě okolí, články, literatura, kamarádky, … přesvědčovaly, že je to banalita, že o nic nejde, že je to pro porod fajn, jde to rychleji atd., tím více jsem, jakožto žena zvídavá a zvědavá, začala pochybovat. Proč?

Asi jsem taková povaha…když mi někdo něco moc chválí, začnu se pídit po skutečných motivacích takové chvály. A nestačila jsem se divit. Moje otázky k nástřihu začaly nabírat nečekaný směr.

Skutečně byl nástřih nezbytný?

Co to pro Tebe znamenalo?

Mohla ses pak posadit?

Dal ti někdo na výběr, zda skutečně nástřih chceš?

Většina dotázaných maminek byla nastřižená, bez toho, aby o tom věděla, nebo souhlasila. Prostě to tak chodí, tak se to dělá, tak se rodí děti už řadu let. A vlastně: matko, drž pusu a krok. A to „že je to v pohodě“ byla vlastně už jen obranná reakce proti něčemu, s čím neměly možnost nesouhlasit.

Pojďme se nyní podívat na důvody proč odmítnout nástřih!

Jizva na těle = jizva na duši

Nevěříte? Jakýkoli invazivní zásah do těla je narušení jeho integrity, a pokud se na to podíváme z pohledu toku energie – přerušení energetických zón. Tělo už nikdy nebude jako dřív, zůstává jizva, svaly srostou jinak, dochází k jejich přerušení, dochází k jinému prokrvování atd.

Tělo je inteligentní. Nesmírně ráda tento termín používám a nejraději bych si ho nechala vytetovat na čelo… Přistupujme k němu jako k samostatné životaschopné jednotce. Tělo si pamatuje. Tělo ví a tělo cítí. Pro tělo je to trauma, které dříve nebo později začne vysílat signály dál. Tedy, v našem případě, do duše (hlavy, mozku, nazvěte si to místo dle sebe, jak to cítíte Vy).

Stejné je to v případě jizvy po císařském řezu. Toto téma k dokonalosti dovedla Denisa Říha Palečková, která se léčením jizev po císařském řezu a poporodních traumat zabývá v rámci VAGINÁLNÍHO MAPOVÁNÍ i samotné práce s jizvami.

Jak vlastně nástřih vypadá?

Zcela mylná je představa, že nástřih je nějaká povrchová záležitost! Nástřih je zákrok, procházející několika svalovými vrstvami vašeho pánevního dna.

Provádí se buď mediální – středový nástřih nebo mediolaterální – šikmo do strany. Oba typy mají uchránit ženu před spontánním natržením v oblasti perinea (hráze mezi poševním otvorem a konečníkem). Současné studie hovoří o tom, že nástřih v mnoha případech situaci natržení ještě zhoršil a došlo k ruptuře i v konečníku. Stáhl se Vám žaludek? Asi nejen ten, že?! Vtipná je i poznámka, že porodníci vedou nástřih do strany podle toho, zda jsou praváci, či leváci (tedy, žádné individuální zohlednění nepřichází v úvahu!)

Pokud porod probíhá v klidu, miminko má čas i prostor daný vámi a lékařem, je lepší mírné přirozené natržení, než preventivní nebo rutinní nástřih. Zbláznila jsem se? Nikoli!

Tělo ví (jak jsme si popsali výše, tělo je náš samostatně fungující partner), kde je to nejlepší místo, kde může povolit mírné natržení, ví také, že toto místo dokáže zahojit samo (a to i v případě, že Vám lékař provede jeden nebo dva stehy).

Důvěřujte svému tělu! Důvěřujte sobě! Ne cizímu člověku, který Vás vidí poprvé!

Samozřejmě se to netýká případů, kdy hrozí ruptura, která by znamenala vážné komplikace pro rodičku, ale stejně jsem přesvědčena, že správně vedený porod tyto rizika eliminuje.

Milujete své miminko = ono miluje Vás

Nosíte v sobě devět měsíců človíčka, kterého živý Vaše dokonale inteligentní tělo, kterému připravuje nejlepší podmínky, pečuje o něj. Vy již teď milujete své miminko láskou, která nemá obdoby. A věřte, že stejně intenzivně miluje ono Vás!

Ublížila byste svému miminku? A myslíte, že ono chce ublížit Vám? Když Vás miluje, jako vy jej?

Přeneste důvěru ze svého těla na miminko. Nechte ho, ať ono vede svůj porod, důvěřujte jeho genialitě a dejte mu prostor, ať po celé cestě těhotenstvím vede u porodu ono Vás. Miminko se nerodí s tím, že chce svou maminku potrhat, zničit, rozplakat bolestí…zamyslete se nad tím. Porod není o tom, že to musíte přežít! Porod si máte užít!

Jasně, zní to scestně, že? Kdo by se dobrovolně nechal x hodin trápit bolestí? V tom případě se zeptám: chcete mít více než jedno dítě? Pak jste tento masochista taky! A tak k tomu přistupujte.

Důsledky nástřihu se projevují při porodu, ale hlavně po něm. Šití nástřihu s sebou nese nejen zvýšené riziko infekce (mimochodem se nástřihem zvyšuje i ztráta krve), a šok, když Vás začnou hned po porodu placenty zašívat, ehm…bez umrtvení… ale hlavně nemůžete sedět. Nemůžete čůrat, o větší potřebě ani nemluvím.

Píše ta, co nástřih sama neměla… ale slyšela a viděla toho dost!

Porodila jsem dítě s obvodem hlavičky 35 cm bez nástřihu, bez ruptury, bez poporodních zranění. A bezprostředně po porodu jsem seděla (a pak hned běhala po pokoji a sháněla něco k jídlu…). A pak byla děsně překvapená, že se na mě sestřička zlobí, neb jsem měla dvě hodiny nehybně ležet. Píšu zde zcela upřímně a bez nadsázky: záviděla jsem mamince, která rodila o pár hodin později, já bych to vzala za ní!

Ano, jsem na sebe pyšná! Mám být na co! Porodila jsem nádherné, zdravé, dokonalé dítě. Moje tělo ho živilo, moje tělo ho porodilo. Moje mysl mu dávala podněty a lásku. Já jsem tady hrdinka! Všechny matky jsme hrdinky! Dokázaly jsme něco, co nikdo z mužů nikdy nedokáže!

Nechte si poradit, najměte si vlastní dulu, porodní asistentku, stále dokola stejná písnička.

V současné době jsou dostupné skvělé služby pro maminky, co se chystají k porodu, jen se podívat. Existují pomůcky, které Vám s cvičením pružnosti hráze pomohou. Já si vybrala Epi-no, ale existuje již celá řada těchto balónků. Doporučila mi ho moje porodní asistentka (děkuji jí za to a za všechny informace, které mi dovolili prožít úžasný porod) a já ho doporučila dalším sedmi maminkám a ani jedna nemáme nástřih. A všechny jsme ho předem odmítly.

Doporučuji ho i vám! Prostě vím, že to funguje a pokud to bude fungovat i vám, splníte mi sen o maminkách, co jsou ochotné převzít zodpovědnost za vlastní porod!

Sex je náš!

Co k poslednímu důvodu dodat? Čím více dětí, tím více nástřihů, tím větší riziko inkontinence, ochabnutí pánevního dna, poklesu dělohy, močového měchýře a klesání sexuálního apetitu. Sbohem sexuální revoluce, mám nástřih a nejsem v místě jizvy dost pružná a citlivá…

Pokud je třeba, abyste byla nastřižená, a těch důvodů může být mnoho, nebo se při porodu hráz samovolně natrhla, je třeba se zjizvené tkáni speciálně věnovat, aby nedošlo k jejímu znecitlivění a případně následnému poklesu. Toto téma, tedy cviky pánevního dna po porodu s nástřihem nebo bez nástřihu, stejně jako péči o poporodní poranění naleznete v knize JSEM PO PORODU 🙂

 

Překrásný úvodní obrázek má zdroj ZDE