NATÁČENÍ CVIČEBNÍHO POŘADU

OLIVER PRŮCHA - vítěz soutěže Pure Model 2018. 

Oliver poměrně rychle vyrostl a jeho tělo se s tímto "náporem" srovnává po svém - vtáčí chodidla, ramena padají do vnitřní rotace, páteř se stáčí k jedné straně.

V období mezi 16 - 19 lety je to u kluků dost běžný stav. Problém může být v tom, že dotyčný "výrostek" si na nic nestěžuje, protože ho nic nebolí (zatím), ale jako zodpovědný rodič byste už měla bít na poplach a zařadit do denní rutiny puberťáka kompenzační cvičení.

S Oliverem jsme se zaměřili na základní principy správného postoje a zkoušeli jsme "nahodit" hluboký stabilizační systém přes balanc na válci. Válec je ideální kompenzační pomůckou - učí nás balanc, správnou pozici pátaře v lehu a přináší skvělé úlevové benefity oproti ležení "jen" na podlaze. 

Také jsme protahovali prsní sval - základní polohou, která je pro to ideální. Mrkněte se, jakým způsobem můžete kompenzovat pohybové stereotypy Vašeho dorůstajícího syna :-)

BARBORA FIALOVÁ - přední česká modelka pro Gucci

Barborka je vysoká, velmi šíhlá a křehké konstituce. Její tělo reaguje na většinu podnětů velmi rychle a proto ji občas bolí záda z dlouhého stání/chození při focení nebo přehlídkách. Její práce vyžaduje časté přesuny a přelety.

Zjistily jsme, že chodidla rozhodně nejsou v ideálním stavu, stejně jako oblast beder, která se mi na první pohled zdála jakoby ztuhlá (lépe popsat to neumím :-)) 

Barborka má celkové držení těla s váhou vzadu a vzhledem k její výšce se sklony k skoliotickému držení.

Snažily jsme se srovnat základní postavení těla, můžete si všimnout, že má Barborka celou dobu levou nohu ve vnější rotaci kyčle. To znamená, že přenáší více váhu na pravou nohu, která jí slouží jako opěrná a levá noha pak nemá rovnoměrně rozprostřenou zátěž. Toto postavení pak způsobuje bolesti v zádech, protože pánev (díky přenesená váze na pravé chodidlo) neplní správně svou funkci. 

Jak jsme kompenzovaly tento VELMI STANDARNÍ postoj u většiny mých klientů? Podívejte se!

MARTIN DEJDAR - herec, moderátor, producent

Martina zná pravděpodobně každý :-) co možná nevíte je, že má každou nohu jinou! Martin hraje hokej a celkově rád sportuje. Jeho levé chodidlo je úplně jiné než pravé, což můžete ve videu vidět. Je to důkaz nefunkčnosti chodidla jako takového - Martinův palcový kloub se snaží rozložit váhu těla a proto roste. Martin je po několika zákrocích v oblasti kolen, to vše rezonuje do chodidla a do kyčelních kloubů.

Také jsem si všimla, že má Martin celé tělo v mýrném ohybu (díky hokejovému postoji), což je další důkaz toho, jak nesmírně nutné je každý sport správně kompenzovat!

Zkusila jsem základní srovnání v časovém limitu :-) Martinova záda by si zasloužila intenzivnější péči...také jsme objevily přetížení přímého břišního svalu a klasicky chybné držení při silovějších cvicích. Až mi Martin spadl z bosu...:-)

OLEKSANDRA MYKOLIUK- modelka

Na Saše je krásně vidět, že ráda cvičí, že se hodně hýbe, hlavně proto, aby udržovala svou postavu. Což občas vede k tomu, že má přetížené svaly povrchové a svaly hluboce uložené "na to prdí". Lépe to napsat neumím.

Saša udělá vše, co se jí řekne - doslova. Každý její pohyb vypadal vizuelně správně. Toto je časté úskalí cvičebí podle videí, že se nastavíme do pozice, která nám bez správného zapojení svalů nic nedá. Sašu jsem stále nutila do efektivní aktivace svalů břicha.

 

Využily jsme bosu, která umí podpořit přirozené zapojení břišních svalů díky balančnímu efektu. Mluvím teď o těch "správných" svalech břicha - příčný břišní sval + svaly šikmé. Vzhledem k tomu, jak sama cvičí, jsme se vrhly i na silovější pozice s bosu. Mrkněte :-)

PETER PECHA - herec, zpěvák

Peter hraje a zpívá hlavní roli v muzikálu TARZAN a náročnost role mu způsobila potíže s koleny (když si představíte pozice, ve kterých trávní celé představení, je to jasné - dřep, podřep, dřem na jednom koleni, rychlé výskoky ze dřepu, prudké dopady...)

Dopadlo to asi podle očekávání - při natáčení byl Peter po zákroku v kolení. Proto jsme se domluvili, že zkusíme klasické rehabilitační cviky, které mají pomáhat při regeneraci. Peter měl zásobník cviků od svého lékaře a my jsme ho trochu rozšířili.

Overball je pro tyto účely skvělý! Díky tlaku při správném postavení chodidla se v koleni odehrávají procesy, které pomáhají porušeným vazům k opětovné síle. A to bez rizika, že se stav zhorší. Jste po operaci kolene? Pak je toto video pro Vás!

KAREL PILAŘ - hokejista

Známý sparťanský hokejista je zkrácený od hlavy k patě :-) Karla jsem při natáčení prostě mučila. Kromě toho, že se nerad projevuje před kamerou, musel ještě trpět při asistovaném protahování. 

Jeho postoj je velmi silový a je to škoda - hodně svalů zbytečně zatěžuje kostru. Jinak je Karel hokejista každou buňkou - tvrďák, co nic neřekne a jen tiše trpí :-) Před natáčením říkal, že to nemá rád, po natáčení to určitě upravil na to, že mě nemá rád :-)

K protahování jsme použili švihadlo, ale můžete využít cokoli, co doma najdete - pásek, ručník, šátek. Výhoda tohoto kontrolovaného protahování je v tom, že si nastavujete pozici podle svých potřeb tak, aby byla chráněná záda. Vyzkoušejte to!

JAN NOVÁK - hokejista

Abych uspokojila fanoušky obou táborů: kapitán hokejové Slávie!

Můžete si všimnout Honzova postoje: roztažené nohy, zatnuté svaly na stehnech, pánev vysunutá vzad - klasické projevy hyperlordotického držení těla.

Zkusili jsme kompenzovat pozici pánve přes balanc na bosu. Není to nic jednoduchého, ačkoli to tak vizuelně vypadá :-) Máte-li bosu, vyzkoušejte!

 

Taky jsme s Honzou "nahazovali" spodní břicho, abychom vyřešili postavení pánve - protože jeho držení vypovídá o povolení břišních svalů. Vím, že jsou to cviky, které Honza nikdy nedělal a jsem přesvědčená, že ani většina z vás :-) kompenzace je velmi podceňované téma, asi stejně jako prevence. Zkusme to změnit!

TAŤÁNA MAKARENKO - ředitelka soutěže Miss Czech republic

Taťána má vytrénovanou postavu, podle svých slov cvičí každý den, protože je přesvědčená, že modelka má vypadat prostě dobře. S tím souhlasím, je to profese, která vyžaduje hodně úsilí, co se týče práce s tělem.

Táňa má hodně přetížený přímý břišní sval, zkusily jsme to kompenzovat pomocí velkého balonu, který umožňuje práci pánevního dna. Některé stereotypy se dlouho odbourávají a tak si ve videu můžete všimnout, jak Táně primárně zabere přímý břišní sval a až pak se přidá příčný.

 

To jsme zkoušely změnit plynulými pohyby - rychle vedený pohyb vede k zapojení "rychlých" svalů, které mají tendenci se následně přetežovat. Proto by po kardio tréninku měl následovat kompenzační trénink.

BARBORA MOTTLOVÁ - herečka, modelka

Barborka je známá cvička, využila jsem jejího nadšení a zkusily jsme "ženské" cviky na stehna a zadek. Tím jsem rozhodně nechtěla Barborku urazit, že by to potřebovala, prostě jsem si ji vybrala jako skvělý model pro tento druh cvičení.

Použily jsme magic cyrcle, ale i bez něj se mnoho cviků dá dělat. Já jsem se u natáčení moc bavila, určitě se pobavíte!

 

Barborka má krásnou postavu. Malinko se mi při natáčení hrbila a když se položila na bok, můžete si všimnout, že se mi tzv. propadala - stáčela se na jednu nebo na druhou stranu. Pozice na boku není jednoduchá - dbejte vždy správného nastavení.

SAM DOLCE - stylista 

Samovo držení těla bych popsala slovy "mražené kuře" - žebra vystrčená ven, to jsme zkusili řešit v leže na válci, kde se Samovi mohl hrudník přirozeně otevřít a on ho mohl svaly zavírat. Při lehu na podložce tento efekt není tak markantní. 

Sam měl i potíže s rovnovážným držením při pohybu nohou, trápila jsem ho s balancí proto, aby se břicho aktivovalo a pomohlo mu při stabilitě.

 

Sam mi řekl, že s takovým druhem cvičení nemá zkušenosti, že spíš cvičí klasicky ve fitku - když může. Opět bych apelovala na nutnost zapojovat rehabilitačně-kompenzační cviky i do silových tréninků.

TOMÁŠ MATONOHA - herec, moderátor 

Tomáš je neřízená střela. Je ho všude plno, jeho energie se velmi těžce krotí a má svou hlavu za každé situace :-) jeho tělo prodělalo několik obtížných situací, trápí ho záda - ploténky a celkové nastavení a držení není optimální.

Zkoušeli jsme Tomáše rozhýbat v přirozeném rozsahu, respektující jeho individuální nastavení s ohledem na potíže v bedrech. Vzhledem k tomu, že se Tomášovi po natáčení ulevilo, předpokládám, že se to povedlo :-) nicméně, jednorázové uvolnění dlouhodobě nepomůže, to je jasné.

Tomáš si mě pak vychutnal, když si připravil cvičení pro mě...víc neprozradím, ale zapotila jsem se a určitě se pobavíte :-)