S.O.S. KOSTRČ

Jako milující matka jsem vyrazila s dítětem bobovat…možná nemusím psát nic víc, protože se pokračování velmi nabízí 🙂 ano, dopadla jsem na hranu bobů pěkně na placáka v podsazení a kostrčí napřed.

Mám skolny k hyperlordotickému držení těla (vysazený zadek), které mnoho let kompenzuji a nijak mne neomezuje. Až do teď.

Vzhledem k tomu JAK jsem před úrazem seděla (ve velkém podsazení) a nárazu, který zarezonoval od kostrče přes křížovou kost až do bederního úseku, jsem nyní ve stavu nechodícíh, resp. belhajících se.

A kdo jiný by měl vědět jak to řešit, než já? Ha, ha. Protože se právě nacházím ve velmi klidovém režimu, rozhodla jsem se sepsat pár rad, které vám mohou pomoci tzv. “kdyby něco”, ale věřím, že je nikdy nebudete muset použít 🙂

Co dělat bezprostředně po pádu?

  1. Zůstat ležet v pozici, do které jste dopadla a zhluboka dýchat – jde o to, že pád mohl způsobit větší škodu, než naraženou, případně zlomenou kostrč. Nechci rozhodně nikoho strašit, ale zimní pády s sebou nesou i vyhřezlé ploténky nebo pochroumané obratle. Dejte si chvilku a prodýchejte se, jednak proto aby odezněl šok a také kvůli průzkumu jak moc, kde a co bolí. Máte-li dojem, že nemůžete hnout jakoukoli končetinou, nebo nemůžete ani dýchat a je to stále horší, zavolejte záchranku, nemá smysl nic podcenit.
  2. Lehnout si na bok a zvedat se jen a pouze přes bok – pokud cítíte, že tělo reaguje, můžete dýchat, jen vás bolí kostrč nebo pánev, otočte se na bok a po chvilce se zkuste pomocí rukou zvednout. Zůstaňte sedět, pokud to půjde, hlavně nespěchejte se vstáváním, stále se může projevit jiný problém, než je kostrč.
  3. Zkuste se zvednout do stoje, ideálně přes dřep – zvednout se a narovnat po pádu je oříšek. Skvělé je zvedat se přes dřep, abyste nebalila záda, protože stále nevíme, jestli se nám tam neodehrává něco nehezkého, případně se o někoho opřete a ať vám pomůže do stoje on/ona/ono.
  4. 2-4 dny mějte velmi klidový režim – sekundární projevy nárazu se objevují po pár hodinách až dnech. Já jsem večer po pádu v pohodě cvičila, jen jsem cítila kostrč, zato druhý den večer jsem se přestala hýbat. Harmonikovým efektem se ozvala pánev, SI skloubení, kyčelní kloub a poslední bederní obratel. V případě, že by došlo při pádu k výhřezu ploténky, stejně vás tělo do velké akrobacie nepustí.
  5. Najděte si úlevovou polohu – je to těžké, ale zkuste najít pozici, kde to bolí co nejméně. Standardně to může být leh na boku s pokrčenými koleny, spánková pozice, nebo leh na zádech, kdy jsou nohy podepřeny poměrně vysoko (balonem nebo polštáři). Připravte se na to, že nejhorší to bude při jakékoli změně pozice a dbejte na to, abyste pozici měnila, co nejlépe – z lehu na zádech na bok, pak do sedu. Když budete vstávat podepřete se o stehna a nesnažte se podsazovat pánev. Pokuste se mít páteř v co nejlepším držení – většinou podsazení pánve spůsobí bolest, ale když budete sedět jako pravítko, mohla by na chvilku přijít i úleva…
  6. Trvá-li bolest déle než 7 dní vyhledejte odbornou pomoc – pokud v noci stále nespíte, nemůžete se zvednout, nandat ponožky nebo dokonce došlápnout na chodidlo, je na čase vyrazit na rentgen, ideálně CT a zkontrolovat, zda při pádu nedošlo k většímu poranění. Obecně platí, že naraženiny by měly pozvolna ustupovat cca týden. Zlomená kostrč nebo poranění zad po týdnu neodezní, intenzita projevů bolesti zůstane stejná nebo větší.

Co dělat, když bolest postupně odeznívá?

  1. Aktivace pánevního dna a správné dýchání – Pokud cítíte ustupující bolest – tedy den ze dne je to lepší a lepší – začněte s aktivačními cviky pánevního dna, mobilizací pánve a bederního úseku. Potřebujeme co nejdříve srovnat správné držení těla, které bylo pár dní ochromené bolestí a tak se mohlo začít kroutit do ošklivých stereotypů.
  2. Balanční cviky a pohyby – stále je důležité, aby se bolest nezhoršovala, máte-li dojem, že to stále není ono, nespěchejte a vyčkejte v bodě číslo jedna 🙂 pak můžete pomalu zkoušet stát na pološpičkách, na jedné noze nebo v neutrální poloze na zemi zvedat nohy do židličky (vše najdete na mém IG).
  3. Správné držení těla – již jsem zmínila důležitost správného nastavení páteře a pánve a v tom pokračujte nonstop celý život 🙂

Přikládám video z programu SKVĚLE V TĚLE, kde se tématem kostrče zabýváme.

Abych mohla zpytovat svědomí PROČ jsem ZROVNÁ JÁ musela takhle blbě dopadnout na zadek, vypsala jsem psychosomatické příčiny potíží s kostrčí, které jsem kdysi zpracovávala do knihy JSEM PO PORODU.

Vzhledem k tomu, že nejsem jediná, kdo občas padne na zadek a protože KOSTRČ HRAJE DŮLEŽITOU ROLI U PORODU i po porodu, sdílím text z knihy. Text je psaný účelově, při přetrvávajících potížích s kostrčí, nezahrnuje problematiku akutního úrazu, ale protože má vše svůj význam, jistě vám pochopení kostrče pomůže v rehabilitaci kostrče po úrazu.

Kostrč a psychosomatika

Máte-li aktuálně potíže s kostrčí nebo konečníkem je třeba zamyslet se nad přijetím své vlastní živočišnosti. Stojíte nohama pevně na zemi? Protože tlusté střevo souvisí s vypouštěním nepotřebného a odpuštění sobě sama, je i toto téma velmi blízko potížím s kostrčí a konečníkem, neboť na sebe navazují.

Je-li ve vašem životě něco, čeho se urputně držíte, i když vás to vyčerpává, dává vám to vaše tělo jasně najevo. A to zpočátku například zácpou (držíte v sobě něco, co nechcete ukázat světu nebo se toho nechcete pustit).

Posléze se potíže prohloubí i do okolních oblastí – konečníku (při stolici dojde k odření nebo natržení) a kostrče (bolest při sezení, bolestivost při vyprazdňování).

Všechny tyto příznaky vám říkají, že je čas to vše, co v sobě držíte, za co se stydíte, čeho se obáváte pustit a vypustit, uvolnit sevření. K tomu, abyste dokázala uvolnit sevření ve vaší mysli, můžete uvolnit sevření právě konečníku. Přijměte se taková, jaká jste a uvolněte sevření sebe i všeho ostatního. 

Kostrč velmi často signalizuje problematiku vašeho vlastního početí, tedy to jak, s jakými emocemi a jakým způsobem jste vy sami byly počaté.

Máte pocit, že jste z jiného světa, nebo že na tento svět nepatříte?

Cítíte se méněcenné, nedaří se vám vyjádřit pocity, často se cítíte nepochopené, jako byste mluvily cizí řečí?

Měly jste samy potíže počít dítě?

Toto jsou všechno signály, že byste měly objasnit vlastní příchod do matčina těla.

Co s tím?

Vše je v hlavě, už jsem to psala, nemůžete začít dělat nic víc, než uvolnit mysl. Je to stejné jako se závislostí, pokud se vědomě nerozhodnete závislosti zbavit, protože vidíte, jak destruktivní na vás má vliv, závislosti se nezbavíte.

Prvním krokem je porozumět signálům, které vaše tělo vysílá. Prvotní jsou pouze varovné, nevnímáte-li je, nebo je dokonce ignorujete. Následně přejdou v intenzivnější projevy a v kritické chvíli vám vaše tělo udělí červenou kartu. 

Uvolnění pánevní oblasti, potažmo kostrče, konečníku a střev je velmi důležité, a pokud si nevíte rady, vyhledejte zkušeného odborníka. Může to být někdo, s kým si pouze popovídáte, může to být instruktor, fyzioterapeut nebo výživový poradce, který vám pomůže s průchodností střev. Už jsme si řekly, že střeva přímo souvisí s konečníkem a kostrčí.

Na kostrč přímo navazuje KŘÍŽOVÁ KOST a celá problematika pánve, SI skloubení, atd. Všechny cviky, náměty, poznatky, které pomáhají tělu nejen po porodu najdete v programu Skvěle v těle po.

www.skvelevtele.cz