ROZESTUP X DIASTÁZA

Často se tyto pojmy zaměňují, ale jaký je v nich tedy rozdíl?

Abychom pochopily, co se s přímým břišním svalem v době těhotenství děje, trochu si ho popíšeme. Tento sval (rectus abdominis) se upíná u žeber, hrudní kosti a vede přímo dolů ke stydké kosti.

I když je to jeden sval, je ve svém středu rozdělen lineou albou, která jej v průběhu těhotenství rozděluje, sval se rozestupuje a nám může pohodlně růst miminko v břiše dál. 

ROZESTUP PŘÍMÉHO BŘIŠNÍHO SVALU JE V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ NAPROSTO PŘIROZENÝ!

Nepřirozená situace nastává až v poporodním období, pokud se sval nestahuje zpět. 

přímý břišní sval skvěle v tělě

❓Co označujeme jako rozestup a co je diastáza?

  • rozestup je označení pro oddálení přímého břišního svalu. Když se sval rozestoupí, vazivo (linea alba) se roztáhne do stran, ztenčí se a opěrný systém břicha přestává fungovat.
  • diastáza je vlastně mnohem větší rozestup. Rozestup na více naž dva prsty resp. centimetry označujeme jako diastázu.
skvěle v těle rozestup

DŮVOD TRVAJÍCÍHO ROZESTUPU VÍCE NEŽ 6m PO PORODU

Jeden z důvodů je naše hlava. Ve chvíli, kdy si otevřeme nějaký drbací web a zjistíme, že ta a ta modelka je čtyři týdny po porodu už na mole ve spodním prádle, znejistíme. Jdeme se podívat do zrcadla a zjistíme následující: nejen, že bychom nemohly na molo, protože by pod námi prasklo, ale rozhodně bychom nemohly mít spodní prádlo, které by nás nehalilo jako neopren. 

A s fanatismem – vlastním každé ženě, když zjistí, že není dokonalá – lehneme na podlahu a hurá na sedy-lehy. Věřím, že jsem nyní dostatečně přesně přiblížila stav, který je naprosto kontraproduktivní. 

V prvních měsících po porodu se, prosím, vyhněte vědomému a cílenému zapojování přímého břišního svalu. Uvědomte si toto: devět měsíců se Vaše dokonalé tělo staralo o zázrak a dokázalo zázrak porodit. Dala jste život dítěti a Vaše tělo bylo hlavním zdrojem výživy, péče, bezpečí, radosti, klidu a lásky. 

POKUD JSTE NEBYLA MODELKOU PŘED TĚHOTENSTVÍM, ROZHODNĚ NEOČEKÁVEJTE, ŽE JÍ BUDETE PO PORODU!

Přibrala jste přes dvacet kilo? No a co? Čas na práci s tělem přijde, nespěchejte, uvolněte se a nic si nedokazujte. 

První měsíce po porodu se soustřeďte na sebe a miminko, na vytvoření láskyplného vztahu mezi vámi. Nechte tělo, ať je spokojené. Máte rok na to, aby se tělo postupně vracelo k normálu. Rok! 

A anatomicky lze říct, že čím víc máte zkrácený přímý břišní sval nadměrnou zátěží a málo funkční příčný břišní sval, tím víc jste ohrožená skupina žen s rozestupem po porodu. Jde o to, že příčný břišní sval po porodu neví, jak Vám pomoci. 

Zajímavé je, že protažení břišních svalů, a zvláště transversu, je zásadní v prvních měsících po Vašem narození. Je nutné miminko do tří měsíců po porodu pokládat na rovnou podložku (zem), aby se mu protáhly břišní svaly a u holčiček pak nehrozil poporodní rozestup přímého břišního svalu. Zajímavé je to proto, že je to takový hezký koloběh života. 

Vaše pokládání na podlahu už bohužel neovlivníme, ale vy můžete ovlivnit Vaši holčičku. 

JAK POZNÁM ROZESTUP NA VLASTNÍM TĚLE?

Lehněte si na zem, pokrčte nohy v kolenou, bederní úsek páteře položte na zem (podsazená pánev) a zvedněte hlavu (díváte se na pupík). V tuto chvíli se vám zapojil přímý břišní sval. Pravou ruku, dlaní otočenou k obličeji, si nahmatejte mezeru mezi žebry, přímo u hrudní kosti. 

To je přesně místo, kde začíná rozestup, v horní časti přímého břišního svalu. Pokud se Vám vejde do mezery pouze jeden prst, je všechno v pořádku, pokud máte mezeru větší a vložíte do ní tři prsty, případně celou pěst, bijte na poplach a volejte fyzioterapeutovi nebo osobě, která Vám poradí, jak správně cvičit. Rozestup může být i jinde, po celé délce přímého břišního svalu, takže pomalu postupujte až ke stydké kosti. 

Bezpečným cvičením, aktivací správných břišních svalů a s velkou dávkou trpělivosti, dokážete rozestup zastavit i „opravit“.

Mimochodem…rozestup nemusí být jen otázkou těhotenství, rozestup přímých BS známe i u mužů ze špatného cvičebního tréninku, nevhodně zvolených pohybů jako jsou sedy-lehy a sklapovačky bez zapojení ostatních břišních svalů.

ČEMU SE PŘI CVIČENÍ do 6m PO PORODU VYVAROVAT?

  • podsazování pánve (klopení pánve do retroverze)
  • sklapovačky, sedy lehy
  • poloha na čtyřech v raném stádiu také není vhodná, protože gravitace stahuje břišní stěnu dolů
  • protahovací cviky, kde je napínána břišní stěna (cviky do záklonu)
  • dechová cvičení, kde máte s nádechem nafukovat břicho bez vysvětlení jak na to…

NEVÍTE SI RADY, JAK CVIČIT PO PORODU?

Pokud cvičíte pod dohledem, můžete dělat prakticky cokoli, protože vás zkušený lektor pohlídá. Pokud cvičíte sama a nejste si jistá, nechte si poradit!

Rozestup a práce s ním je samozřejmě obsahem programu SKVĚLE V TĚLE PO PORODU 🙂 V programu detailně popisuji práci s břichem po porodu tak, abychom se společně vyhnuly nechtěným sekundárním efektům jako je právě trvající rozestup přímého břišního svalu. Naučím Vás pracovat s pánevním dnem, aktivovat správné svaly a uvolnit ty, které mají jen doplňkovou funkci v práci s tělem.

Na téma ROZESTUPU/DIASTÁZY dělám i pravidelné cvičebně-vzdělávací semináře s pohybovým terapeutem Mgr. Tomášem Jankechem.

Krátká cvičební videa zdarma najdete ZDE

Obrázky zdroj: Reha4sport, Anatomie pro pilates, google