POPORODNÍ PORANĚNÍ a jejich vliv na psychický stav

Vliv jakéhokoli zranění nebo nemoci na naši psychiku a vyrovnanost je dokázán. Víme, že když tělo nevnímáme, dokáže na nás pořádně zařvat skrz bolest nebo zranění. Ale co když došlo k poranění u porodu? Pak je celá situace malinko komplikovanější, protože některé zákroky, které tělu ublížily, byly nezbytné. 

Tělo je dokonalý a ucelený systém. jakékoli poranění nebo jizva tuto dokonalost naruší a spustí procesy nejen na fyzické, ale také na duševní úrovni. jizva na těle = jizva na duši. 

Aby se v jizvách a poraněních nehromadila traumata, je třeba jim porozumět a na vědomé úrovni s nimi pracovat. Co všechno může tělo potkat u porodu? To jsme pro vás podrobně připravily s Annou Krause, která se dlouhodobě věnuje praxi porodní průvodkyně a laktační poradkyně.

Po porodu s nástřihem a šitím

Sešitý nástřih hráze Vám může znemožňovat i obyčejné sezení. Věřte tělu a bolesti, že vás navede. Nesedejte si, dokud to nepůjde bez bolesti. Můžete být v pololeže, na boku atd.. Najděte si alternativní polohu. Nechte se obskakovat! To platí pro všechny druhy porodu. 

Často si šitou jizvu sprchujte, myjte a kontrolujte zrcátkem, zda se jizva hojí, zda nebobtná nebo nehnisá. Výborné je i oplachování šité jizvy například vývarem z hřebíčku a potírání levandulovým olejem. Pokud je pocit z jizvy nesnesitelný, pulzující, cukající, ledujte. Přikládejte kostky ledu, případně mraženou zeleninu zabalenou v igelitu nebo utěrce. Nebo osvědčený „babský“ recept – zmrzlou vodu v prezervativu.

Porod bez nástřihu hráze s rupturou

Malá nešitá ruptura může způsobit stejně obtížné sezení po porodu jako oficiální epiziotomie. Postup při rekonvalescenci je stejný jako při porodu s epiziotomií. Opět je třeba respektovat bolest jako průvodce celou situací. Až se budete moct posadit, posaďte se. Nedělejte nic přes bolestivé pocity. Rupturka by se měla postupně zatáhnout a ani jizva po ní by neměla být veliká. Máte-li pocit, že se jizvička nehojí, vyhledejte lékaře. Velmi důležité je masírování hráze olejem (např. mandlovým) a pracovat na pružnosti hráze.

Jiná poporodní zranění

Může se stát, že nemáte žádná poporodní poranění týkající se hráze a poševního vchodu, nebo jen velmi malá, a to se může týkat například malých stydkých pysků, které se průchodem miminka odřou nebo poraní, případně povytáhnou a způsobují Vám bolest. V tomto případě by nemělo být znemožněné sezení, ale například obyčejné čůrání Vám může zkroutit palce u nohou do vrtulky.

Po porodu císařským řezem

Jizva musí větrat a být v suchu. Minimálně tři měsíce po porodu nevystavujte jizvu sluníčku, a jakmile se jizva stáhne, ihned ji začněte promašťovat. Vyvarujte se hlavně náhodnému kopnutí miminkem při kojení, přebalovaní apod., chraňte si jizvu při kojení podložením polštářku. Velmi doporučuji začít s jizvou okamžitě pracovat i po terapeutické stránce. Porod císařským řezem je velkým a intenzivním zásahem do integrity těla a jizva zaznamená všechna traumata spojená s tímto typem porodu.

Každá taková jizva ovlivňuje další prožívání ženy v kontextu každodenního života i intimity. Každémilování tak může být pro ženu spojeno s fyzickým nepohodlím a často také emoční bolestí, která se k zážitku vzniku jizvy váže. Tato tělesná a duševní iritace je pak součástí partnerské intimitya může vést k dalšímu neporozumění a napětí mezi partnery.

Eva Behenská císařský řez

Léčením jizev po císařském řezu se mnoho let zabývá Mgr. Denisa Palečková (www.denisapaleckova.cz), která připravila následující text přímo pro všechny ženy po porodu císařským řezem pro knihu „Jsem po porodu“.

Mnoho žen se po císařském řezu na jizvu nerado byť jen dívá, může pro ně být nepříjemné na jizvu pomyslet, natož se jí dotknout! 

Tyto podvědomé strategie jsou zdrojem všudypřítomného napětí v těle a v životě, které ženě ubírá energii a radost, aniž by si to uvědomovala. Přitom jizvy je možné léčit a tím navracet do těla životní vitalitu, radost a potěšení. Lidé, kteří léčením jizev prošli, jsou překvapeni, kolik mají po absolvování procedury najednou energie!

Jizvy léčíme jemnější i silnější masáží (podle typu a stáří jizvy) ricinovým olejem. Přírodní ricinový olej pomáhá rozpouštět zjizvenou tkáň. Díky specifické masáži se jizva postupně zmenšuje a spolu s tím i necitlivost zjizvené tkáně. Tento efekt není jen lokální – v místě jizvy, ale ovlivňuje prožívání celého těla a psychiky. Například jizva, vzniklá ze zákroku odstranění slepého střeva, může díky řetězení napětí ve svalové tkáni způsobovat bolesti zad či migrény. Jizvy ve vagině či oblasti podbřišku jsou pochopitelně také úzce provázané s prožitkem intimního života a mohou výrazně limitovat potěšení.

Nejen čerstvé, ale i mnoho let staré jizvy lze aktivovat a léčit! díky tomu se objevuje často zcela zapomenutá a netušená živost a radost a nová flexibilita v těle!

Jizvy po porodu, které trápí mnoho žen i roky po porodu, lze tak během pár sezení vyléčit. Díky tomu se do těla navrací radost a potěšení. S jizvami se zpravidla lépe pracuje – rychleji mizí – když jsou ještě čerstvé, řádově několik týdnů až měsíců. Bolestivost, necitlivost a nepříjemné pocity se zpravidla výrazně rozpustí během prvních třech sezení. Ovšem i mnoho let staré jizvy lze speciální masáží léčit.

Pokud se Vám teď vybavily vaše vlastní tělesné zákroky, operace a bolesti na těle i na duši, doporučuji podstoupit několik sezení léčení jizev. Postup se můžete naučit nejen v individuálním sezení, ale také v rámci víkendového odborného semináře. Budete příjemně překvapeny jak zásadní a jak silně pozitivní může mít těchto pár hodin léčivého doteku vliv na Váš život.

Vytahaná kůže na břiše, strie, celulitida…

Je to tak. Kůže na břiše je po porodu vytahaná, plná prasklinek a okolní partie můžou při pohledu do zrcadla způsobit majitelce těla lehký záchvat paniky. Co s tím? Poděkovat tělu za to, co dokázalo a vyprdnout se na to, že vypadám, jako bych měla znovu rodit. Devět měsíců těhotenství se nutně musí na těle projevit, bez toho to jednoduše nejde! Máte minimálně rok na to, aby se tělo pomalu rehabilitovalo, žádné dramatické cvičení, litry olejů a krémů na celulitidu a diety tomu nepomůžou. Spíš budete ještě víc panikařit a nenávidět své tělo, protože je Vaše pozornost zaměstnána „nedokonalostí“. Vaše tělo po porodu je dokonalé! Porodila jste děťátko, prošla jste si neuvěřitelnou životní změnou a je před Vámi hezká cesta k poznání sebe sama. 

Rozestup Eva Behenská

Požehnejte svému tělu po porodu! 

Až budete odpočívat po kojení/krmení vedle miminka, poděkujte/požehnejte svému tělu. Naprosto vědomě a cíleně. Soustřeďte se na to a buďte velmi konkrétní. Lehněte si na záda, pokrčte nohy, spojte palce a vložte je do pupíku, poté spojte ukazováky, tak, že dlaně vytváří srdce a prsty u rukou míří ke stydké kosti. Tím kopírujete tvar vaječníků a objímáte dělohu. Zhluboka se nadechněte do dlaní, naplňte podbřišek a břicho vzduchem. Na nic nemyslete, jen vnímejte vlastní dech. Zkuste naplnit plíce i břicho vzduchem a pak veškerý vzduch z těla vypustit ven. Spolu s výdechem vypusťte z těla i hlavy vše, co Vás momentálně tíží. S dalšími nádechy a výdechy myslete na své tělo. 

Vzpomeňte si na vše, čím si během těhotenství tělo prošlo, co pro vás i vaše miminko dokázalo udělat!

Jsem po porodu Eva Behenská

Poděkujte vaječníkům, že vytvořily dokonalé vajíčko, děložnímu čípku, že pustil spermie dovnitř a děloze, že nechala vajíčko uhnízdit a růst, vyprodukovala placentu a vytvořila prostředí pro růst a vývoj miminka. Poděkujte za porod Vašemu poševnímu vchodu, hrázi, pánevnímu dnu. Poděkujte kostrči, kostem pánve, kyčelním kloubům, že se rozestoupily a miminko mohlo projít ven. Poděkujte nohám, že vás donesli až na porodní sál, poděkujte břichu a kůži, že dokázala být tak elastická a zvětšovat se. Poděkujte prsům, že připravili kolostrum a mléko pro miminko. Srdci, plicím a vnitřním orgánům, že se přizpůsobily rostoucímu miminku. Poděkujte pažím, že miminko bezpečně drží v náručí. A v neposlední řadě poděkujte hlavě a své mysli, že je schopná poděkovat tělu. Čím více díků si dopřejete, tím lépe s Vámi bude Vaše tělo komunikovat a spolupracovat. Opakujte to každou volnou chvilku, když ležíte. Například před spaním. Však víte, jak všichni toužíme po pochvale, ať chceme nebo nechceme. Nečekejte na cizí chválu, dopřejte si ji kdykoli sama od sebe. Jak jsem již psala, nespěchejte na své tělo. Dopřejte mu čas na rekonvalescenci, nezapomínejte, že jste byla těhotná devět měsíců, že jste porodila, že případně kojíte, a to vše vyžaduje čas a trpělivost. Nenechte se stresovat fotkami modelek pár týdnů po porodu. Počítejte s tím, že minimálně rok jste v poporodním období. Buďte k sobě shovívavá a trpělivá, není kam spěchat 🙂

Více k tématu TĚLO PO PORODU najdete v knize JSEM PO PORODU, kde jsem se pokusila shrnout základní psychosomatiku těla po porodu a jak s tělem po porodu pracovat se zase dozvíte v mém online programu SKVĚLE V TĚLE PO PORODU, kde vás provedu všemi úskalími, která s sebou porod a mateřství mohou přinést.

Videa zdarma pro cvičení po porodu najdete ZDE 🙂

www.skvelevtele.cz