MILLENIUM: Když je vám Skvěle v těle

Moc hezký rozhovor pro MILLENIUM. Protože je to velmi úzce profilovaný čtvrtletník, dovoluji si přidat přepis pro ty, kteří mne mají rádi a s chutí a radostí si přečtou co SKVĚLE V TĚLE vlastně je 🙂

Lektorka pilates, cvičitelka, spisovatelka. A zřejmě ještě mnohem více, protože Eva Behenská “chvíli neposedí”. Její optimismus je nakažlivý, podle ní by se mohl zavést nový výukový program “Jak si užívat život.” Ovšem samozřejmě to není jen o zábavě, Eva také pomáhá. Například její projekt Skvěle v těle vzbudil obrovský ohlas. Není se čemu divit…Evo, jaký byl první impulz projektu Skvěle v těle?

Po sepsání knížky jsem měla moc hezké reakce od maminek, které se shodovaly v názoru, že by informace z knížky chtěly nejen číst ale i slyšet a ideálně i vidět. Dost dlouho jsem tuto variantu zvažovala – postavit se před kameru je úplně něco jiného, než se schovat za písmenka počítače. Velký podnět mi dala kolegyně a spoluzakladatelka Alžběta Vostrovská, bez které bych do toho nešla a tímto jí děkuju za podporu a hlavě obrovskou míru motivace. Velmi často zmiňuji, že mám štěstí na lidi kolem mne a Alžběta je další moje šťastná hvězda.

Je to hezké být vytištěná a ještě ve třech jazycích 🙂


Jak projekt vznikal?

Pečlivě a dlouho jsme rozebíraly témata jednotlivých videí i celkový finální koncept. Záměr byl jasný – maminka po porodu. Ale jak uchopit celé téma do videí, aby to dávalo hlavu a patu, to už bylo otázkou detailů. Moje potíž je v tom, že chci, aby informace byly ohromně komplexní, obsáhlé, všezahrnující a jsem pak vlastně dost otravná 🙂 Naštěstí měla Alžběta vždy po ruce připomínku ve stylu: “Tohle je strašně anatomie, není to pro profíky, je to pro maminky po porodu, co sotva udrží otevřené oči…” Jsem povahou učitelka, pořád bych všechny jen poučovala, tak potřebuju občas usměrnit. A nakonec je z toho online program nejen o cvičení po porodu, ale o přístupu k tělu, o psychosomatice, o vývojové kineziologii o jizvách o poraněních na těle i duši…prostě program, který chce pečovat o ženu po porodu tak, jak to potřebuje a jak by to mělo být zvykem. Což není. A to změníme!


Takže přístup k ženě po porodu je špatný, nebo to nechápu správně?

Žena po porodu je náhle Matkou s velkým “M”. Tato nálepka je doživotní a velmi náročná a postupně okolí zapomene, že maminka po porodu je pořád hlavně Žena s velkým “Ź”. A že potřebuje také podporu a péči. Vše se začne točit kolem miminka – to je v pořádku, ale pořád je tady tělo matky, které porodilo, které se staralo, které potřebuje klid a obrovské “děkuji”. Mnoho maminek po porodu si neuvědomuje, jak zásadní je poporodní péče pro pohodový nástup kojení, hojení ran, zavinování dělohy a následnou rekonvalescenci těla. A proto je tu náš program. A proto trvá devět měsíců.

Devět měsíců cvičení se zdá jako dlouhá doba na online program…?

Vycházím z rovnováhy mezi těhotenstvím, což je devět měsíců zásadních změn a následné stejně dlouho trvající regeneraci. Rozdělila jsem program na tři trimestry a logicky dodržuji posloupnost, náročnost cviků, systém informací a postupně zvyšuji zátěž tak, aby v závěru bylo tělo v lepším stavu než před otěhotněním. Ale plánuji strukturální změny, abych tak řekla, protože chci zapojit i ženy, které jsou po porodu mnohem déle.

Program obsahuje mnoho informací, které mají ženě po porodu vysvětlit, že vše je jen o pocitu z těla a o přístupu k sobě samé. Sepsala jsem desítky stran e-booků, každé video obsahuje konkrétní návod nejen jak cvičit po porodu, ale jak chápat tělo po porodu. Za kvalitou informací si stojím celou svou bytostí. A jako bonus posílám dopisy a dárečky…prostě chci ženě po porodu dát to, co potřebuje – pozornost. Moc se mi líbí představa, že se program dává ženě k porodu jako dárek místo plyšových medvídků nebo dupaček, jako dárek s přesahem a opravdovou hodnotou.